Kurkumina i choroba zwyrodnieniowa stawów

Zwyrodnienie stawów, opóźnianie lub powstrzymywanie objawów przez kurkuminę.
 

Statystyki wykazały iż setki tysięcy Polaków  cierpią na chorobę zwyrodnienia stawów. Szacuje się, że jedna na pięć osób na świecie w nadchodzących dziesięcioleciach zostanie dotknięta tą chorobą, która niestety jest coraz bardziej powszechna wśród młodych ludzi.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się powoli w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, która odpowiedzialna jest za amortyzowanie ruchów stawu i umożliwianie przesuwania się powierzchni stawowych. Z czasem uszkodzeniu ulegają inne struktury i dotyczyć to może każdego stawu. Najczęściej atakuje ona kręgosłup, kolana, biodra i stawy rąk oraz stóp.

choroba zwyrodnieniowa stawówInne leki stosowane zazwyczaj pomagają zmniejszyć ból i sztywność stawów, ale nie powstrzymują choroby. Zamiast tego są one stosunkowo drogie i mogą powodować niekorzystne dla ciała skutki uboczne. Liczne badania wykazały, że w przeciwieństwie do leków o negatywnych skutkach kurkumina nie generuje takich reakcji. Ta naturalna substancja jest najmocniejszym środkiem przeciwzapalnym i najsilniejszym przeciwutleniaczem na świecie.

Czynnikami przyczyniającymi się do powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów może być otyłość (im większa masa ciała, tym większe obciążenie, np.; dla kolan), zaburzenia budowy stawu (wrodzone wady, koślawość kolan, niestabilności stawów po urazach), uprawianie sportów (przy podnoszeniu ciężarów, zapasy, tańce) lub osłabienie mięśni otaczających stawy, które stabilizują je i zapewniają płynność ruchu.

Dwa badania wykonane bezpośrednio na ludziach wykazały, że bóle stawów zostały zredukowane, a ich funkcje uległy poprawie u pacjentów, którym podano kurkumę.

W badaniu przeprowadzonym we Włoszech „pod lupę” zebranych zostało 50 pacjentów cierpiących na łagodne lub umiarkowane zapalenie stawu kolanowego. Połowa osób objęta została najlepszą pomocą medyczną, która obejmowała leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jak się okazało później osoby z drugiej grupy, które przy swoim leczeniu używała kurkuminy, wykazywały lepsze wyniki względem niższej sztywności stawu i mniejszego odczuwalnego bólu. Dodatkowo ich sprawność fizyczna polepszyła się, a nawet niektórym udało się podwoić swoją mobilność.

Wniosek: kurkumina pomaga znacznie zredukować zużycie leków, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia skutków ubocznych i obniżenia kosztów leczenia.

Na podstawie dostępnych danych stwierdzono iż kurkumina jako naturalny suplement może być stosowany jako środek uzupełniający w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.