Kurkumina, a bakterie Helicobacter pyloribakteria helicobacter pylori

To co powinniśmy wiedzieć o Helicobacter pylori jest to, że prawie nas nie opuszcza i jest jedną z najbardziej upartych, ale też najniebezpieczniejszych bakterii. Zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części żołądka. Obecnie wiadomo, że  między 60-90 % przypadków raka żołądka, 7 na 10 przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz 9 na 10 przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy oparte są na ich obecności.

Czym jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori jest bakterią, która zakaża wyściółkę ściany żołądka i jest odpowiedzialna za przewlekły nieżyt żołądka, wrzód dwunastnicy i odgrywa ważną rolę w wystąpieniu raka żołądka. Odkryta została dopiero w 1980 roku, a zakażenie nią następuje na drodze pokarmowej zwłaszcza w dzieciństwie, ale nawet dorośli nie mogą czuć się bezpiecznie przed jej niebezpieczeństwem.

Uważa się, że do transmisji infekcji dochodzi najczęściej poprzez matkę na dziecko, ale Helicobacter jest łatwo przenoszona przez ślinę, żywność oraz wodę.  Jest jedną z najbardziej uporczywych bakterii i może przetrwać bardzo długo w ludzkim żołądku.

Jak rozpoznać problem z nią związany?

Na zwykłej wizycie kontrolnej u lekarza, nie można stwierdzić po prostej konsultacji czy jesteśmy nieszczęśliwymi właścicielami bakterii Helicobacter pylori. Ale na pewno warto się wybrać na wizytę po ukazaniu się u nas niektórych objawów, takich jak ból lub dyskomfort brzucha, zgaga, odbijanie, wzdęcia, uczucie silnego spragnienia lub głodu zaraz po jedzeniu.

Aby ustalić jej istnienie w organizmie wymagana jest analiza laboratoryjna: analiza antygenu Helicobacter pylori stolca (hPSA), testu oddechowego, badania krwi na obecność przeciwciał przeciwko H. pylori.

Kurkumina, a bakterie

Konwencjonalne leczenie wymaga łączenia wielu antybiotyków, a jak wiadomo one (podobnie jak wszystkie produkty syntezy) niosą za sobą wiele negatywnych skutków. Warto wspomagać leczenie bez ryzyka, naturalnym związkiem, którego skuteczność została naukowo udowodniona. Kurkumina może okazać się strzałem w dziesiątkę.

W badaniu laboratoryjnym (2001 r.) przeprowadzonym w sprawie wpływu kurkuminy na zapalenie błony śluzowej żołądka i choroby wrzodowej, wykazano iż ta substancja jest w stanie złagodzić objawy zapalania żołądka wytworzonej w ciągu zaledwie kilku tygodni. W odniesieniu do pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową, ich stan zdrowia poprawił się znacznie po ośmiu tygodniach po rozpoczęciu leczenia kurkuminą.

W innych badaniach okazało się, że z powodu zalet przeciwzapalnych, które posiada kurkumina, przeciwdziała szkodliwym skutkom, jakie niesie za sobą obecność Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym.  Celem było wykazanie skuteczności tej rośliny w eliminacji bakterii, a zajęło jej to 15 minut.

Z uwagi na powyższe możemy wysunąć wniosek, że kurkumina jest skuteczna przy schorzeniach żołądkowo-jelitowych. Kurkumina stosowana w celach zdrowotnych jest przez ludzi już od wielu, wielu lat. Jest jedną z najlepiej przebadanych substancji o ogromnym pozytywnym wpływie na nasz organizm. Ponieważ jest słabo wchłaniana przez nas, warto spożywać ją z dodatkiem piperyny, wyciągu z czarnego pieprzu, dzięki czemu jej przyswajalność wzrasta nawet o dwadzieścia razy.