Kurkumina może pomóc przy zwyrodnieniu stawów

Kurkumina i choroba zwyrodnieniowa stawów

 

Zwyrodnienie stawów > opóźnienie lub powstrzymanie objawów dzięki kurkuminie

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu!

Statystyki wykazały iż setki tysięcy Polaków  cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów. Szacuje się, że jedna na pięć osób na świecie w nadchodzących dziesięcioleciach zostanie dotknięta tą chorobą, która niestety jest coraz bardziej powszechna wśród młodych ludzi.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się powoli w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, która odpowiedzialna jest za amortyzowanie ruchów stawu i umożliwianie przesuwania się powierzchni stawowych. Z czasem uszkodzeniu ulegają inne struktury i dotyczyć to może każdego stawu. Najczęściej atakuje ona kręgosłup, kolana, biodra i stawy rąk oraz stóp.

Konwencjonalne leki zazwyczaj pomagają zmniejszyć ból i zmniejszyć sztywność stawów, ale nie powstrzymują choroby zwyrodnieniowej. Zamiast tego w określonych przypadkach mogą powodować niekorzystne dla człowieka skutki uboczne.

Liczne badania wykazały, że w przeciwieństwie do leków o negatywnych skutkach kurkumina jest bezpiecznym wsparciem. Ta naturalna substancja kurkumy jest najmocniejszym środkiem przeciwzapalnym i najsilniejszym przeciwutleniaczem na świecie.


Co przyczynia się do powstawania choroby zwyrodnieniowej

>> Otyłość - im większa masa ciała, tym większe obciążenie dla np. kolan

>> Zaburzona budowa stawów - wrodzone wady, koślawość kolan, niestabilność stawów po urazach

>> Uprawianie sportów - taniec, podnoszenie ciężarów itp.

>> Osłabienie mięśni otaczających stawy, które stabilizują je i zapewniają płynność ruchu


Skuteczność kurkuminy w świetle badańWpływ kurkuminy na stawy
Zmniejszenie odczuwalnego bólu
Niższa sztywność stawów
Lepsza sprawność fizyczna
Bezpieczniejsza od leków

Dwa badania wykonane bezpośrednio na ludziach wykazały, że bóle stawów zostały zredukowane, a ich funkcje uległy poprawie u pacjentów którym podano kurkumę.

W badaniu przeprowadzonym we Włoszech „pod lupę” zebranych zostało 50-ciu pacjentów cierpiących na łagodne lub umiarkowane zapalenie stawu kolanowego. Połowa osób objęta została najlepszą pomocą medyczną, która obejmowała leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jak się okazało później osoby z drugiej grupy, które przy swoim leczeniu używały kurkuminy, wykazywały lepsze wyniki względem niższej sztywności stawu i mniejszego odczuwalnego bólu. Dodatkowo ich sprawność fizyczna polepszyła się, a nawet niektórym udało się podwoić swoją mobilność.

Wniosek:
Kurkumina pomaga znacznie zredukować zużycie leków, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia skutków ubocznych i obniżenia kosztów leczenia.

Na podstawie dostępnych danych stwierdzono iż kurkumina jako naturalny suplement może być stosowana jako środek uzupełniający w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.