Kurkumina i łuszczyca

Łuszczyca powoduje, że komórki skóry rozwijają się znacznie szybciej niż w rzeczywistości powinny. Nowe komórki skóry zbierają się nad starymi i w efekcie tworzą się zmiany na skórze. Istnieje pięć typów tej choroby, a najczęściej ukazuje się na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy oraz dolnej części pleców.

Przyczyny powstawania łuszczycy są ciągle badane. Nie istnieje specjalna kategoria ludzi bardziej podatnych na zarażenie. Każda osoba, zarówno mężczyzna jak i kobieta w każdym wieku może zachorować, nawet jeśli uważa się, że historia rodziny jest czynnikiem ryzyka.

kurkuma w proszku na tle korzenia kurkumySpecjaliści oceniają, że ta choroba skóry powstaje w wyniku genetycznego i immunologicznego wadliwego systemu, ale jest również cytokiną choroby skóry.

Farmakologiczne leczenie łuszczycy opiera się na działaniu antyproliferacyjnym lub podawaniu przeciwzapalnych leków na receptę bądź też kombinacji tych działań.

Nauka wykazała iż pewne związki z kurkumy są bardzo skuteczne w zwalczaniu przewlekłego stanu zapalnego, takiego jak łuszczyca. Kurkumina wykazała działanie hamujące proliferację keratynocytów, co sugeruje jej potencjał w hamowaniu łuszczycy.

Kurkumina zmniejsza zatem poziom histaminy bloków – cząsteczki zwane NF-kB – które wywołują reakcję zapalną w komórkach. Dodatkowo chroni wątrobę przed uszkodzeniem przez toksyny, co również pomaga w redukcji łuszczycy, ponieważ wątroba jest organem niezbędnym do oczyszczania krwi i usuwania z niej zanieczyszczeń.Co mówią naukowcy

Liczne badania zostały przeprowadzone pod kątem korzyści płynących z kurkuminy - naturalnego składnika kurkumy - w leczeniu łuszczycy. Brano pod uwagę fakt, że naturalny ekstrakt może być stosowany w wysokich dawkach, bez toksyczności i posiada niewiele efektów ubocznych.

Kurkumina może zabezpieczyć skórę przed atakami wolnych rodników i w zwalczaniu stanów zapalnych, (badania http://www.laddmcnamara.com/Tumeric-Extract.html)

Liczne dowody wskazują, że wyciąg z kurkumy, może być użyty w skutecznym leczeniu łuszczycy. W badaniu klinicznym, (http://www.researchgate.net/publication/6268365_Regulation_of_COX_and_LOX_by_curcumin/file/9c960523b0f2e3b316.pdf#page=479) przeprowadzonym przez University Of California, pacjent otrzymywali żel alkoholowy 1% kurkuminy oraz klasyczny Dovonex (kalcypotriol). Ci, którzy używali środka z kurkuminą osiagnel znacznie lepsze wyniki: połowa badanych doświadczyła 90% poprawy stanu zdrowia po 2-6 tygodniach leczenia, druga połowa uczestników osiągnęła poprawę w granicach 50-85% po 3-8 tygodniach.