Kurkumina i rak

O nowotworach napisano tysiące artykułów. Tak samo jak opisano wiele wariantów cudownych uzdrowień. Wiele plotek o przeróżnych kuracjach antyrakowych były naturalną odpowiedzią na pragnienie ludzi, aby dowiedzieć się, że różne środki nie są dobrym lekarstwem, ale śmiertelnym zagrożeniem dla tej strasznej choroby.

O kurkuminienajbardziej przebadanej substancji naturalnej, z ponad 4000 opublikowanych wyników badań – wykazano już, że ma niezwykły potencjał leczniczy jak i profilaktyczny czy terapeutyczny.

Różne badania in vivo oraz in vitro ukazały jak moc kurkuminy może hamować wzrost komórek nowotworowych, w różnych narządach, w tym; piersi, mózgu, krwi, wątrobie, trzustce, okrężnicy, prostaty, jajników i skóry.

Do tej pory, z tysiącami opublikowanych badań dotyczących tej naturalnej substancji, ponad 800 raportów wykazały potencjał kurkuminy do „walki” z rakiem.Możliwości zapobiegania dla różnych form raka

Jak kurkumina może hamować wzrost komórek raka i przerzuty? Wiele różnych form raka posiada cechy wspólne, dzięki czemu kurkumina może oddziaływać pozytywnie w przypadku wielu nowotworów. Jej potencjał wynika ze zdolności do tłumienia różnych komórek nowotworowych, a co z tym się wiąże, nowotwór nie może dalej rozprzestrzeniać się w organizmie. Dodatkowo kurkumina jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Odpowiedzialna jest również za zwalczanie w naszym ciele wolnych rodników, które są w stanie manipulować naszym DNA i atakują komórki.Kurkumina w akcji

Po wielu analizach kurkuminy stwierdzono, że hamuje wolne rodniki z tkanki tłuszczowej (takie jak błony komórkowe i cholesterol) i wywołuje proces detoksykacji tego enzymu w wątrobie. Dodatkowo może zmniejszyć angiogenezę (wzrost  nowych naczyń krwionośnych w nowotworach) oraz zapobiec rozwojowi unaczynienia komórek nowotworowych.

Kurkumina hamuje proliferację komórek nowotworowych przez indukcję samobójczej śmierci komórki (apoptoza) w komórkach nowotworowych płuc. Innymi słowy – pomaga zabić samego raka.


Kurkumina pomaga zapobiegać rakowi jelita grubego, przyczyniając się znacząco do zmniejszenia wielkości i liczby zmian przedrakowych w przewodzie pokarmowym.  Działanie przeciwutleniające pozwala na ochronę komórek okrężnicy od wolnych rodników.


kurkumina - naturalna substancja kurkumyRak prostaty
, który jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn w USA, jest wydarzeniem niezwykle rzadkim pośród osób zamieszkujących teren Indii. Zmniejszone ryzyko zachorowań w tym kraju jest przypisane do diety bogatej w warzywa i przyprawy w tym curry, które zawiera kurkumę.

Z niedawno przedstawionych badań w Londynie, na konferencji na temat białaczki u dzieci, przedstawiono dowody iż ryzyko wystąpienia tej choroby jest zmniejszone poprzez spożywanie pokarmów, w których recepturach pojawia się kurkuma. W długiej serii badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat, profesor Moolky Nagabhushan na Loyola University Medical Center, Chicago, pokazuje jak kurkumina zawarta kurkumie, nieodwracalnie hamuje namnażanie się komórek białaczkowych w hodowli komórkowej.

Kurkumina  jest przeciwutleniaczem z możliwościami przeciwzapalnymi, ma zatem potencjał do szerokiego działania antynowotworowego.