Kurkumina i układ krążenia

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie. Statystyki pokazują, że tylko w Stanach Zjednoczonych na ich leczenie wydaje się co roku 400 miliardów dolarów.

Szczególnie ważne jest skuteczne leczenie i zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym poprzez zwalczanie przyczyn, które mogą je powodować.

kurkumina i korzeń kurkumyStany zapalne, co w połączeniu z procesami utleniania, prowadzą do większości chorób przewlekłych, jak wykazano, są bardzo szkodliwe dla serca. Zapalenia odgrywają ważną rolę w rozwoju blokad w arteriach i osłabionych naczyniach krwionośnych oraz są przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, a nawet miażdżycy i innych chorób, takich jak cukrzyca lub nieprawidłowe działanie tarczycy, które wiążą się z chorobami serca.

Kurkumina, najbardziej wydajna naturalna substancja przeciwzapalna i jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy może być głównym składnikiem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

Weźmy je pod lupę po kolei:

- Miażdżyca – charakteryzuje się uszkodzeniem oksydacyjnym - na co wpływa lipoprotein (cholesterol) naczyń krwionośnych i błon wewnątrzkomórkowych. Utlenianie lipoproteiny o małej gęstości (LDL) odgrywa ważną rolę w rozwoju miażdżycy tętnic.
- Kardiomiopatia – choroba niedokrwienna serca aktywowana przez prozapalne cytokiny.
- Tętniak aorty – zapalenie pełnościenne przewlekłe i elastyny medialne proteolityczne mechanizmy niszczenia są kluczowe w jego rozwoju.
- Choroby układu krążenia – białko C-reaktywne (CRP), które jest regulowane przez NF-kB jest markerem zapalenia i dobrze znanym czynnikiem prognostycznym dla tej choroby.


Potencjał Kurkuminy – działanie przez chorobami układu krążenia

W badaniach naukowych, ukazano iż kurkumina jest w stanie zmniejszyć poziom całkowitego cholesterolu o 21%, a LDL („zły cholesterol”) o 42%. Interesujące jest jednak to, że ta substancja zdolna jest do stymulowania wzrostu cholesterolu HDL („dobrego cholesterolu”) o 50%. Odpowiedzialna również jest za zmniejszanie aktywności enzymów wątrobowych, prawdopodobnie poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i zmniejszanie ogólnego stanu zapalnego.


Inne badania potwierdziły, że kurkumina ma zdolności równoważenia poziomu cholesterolu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zwężenie i stwardnienie tętnic jest jedną z najważniejszych przyczyn chorób serca. Gdy tętnice stają się „grube” strumień krwi staje się niebezpiecznie niski. Kurkumina dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i hamującym białka (inicjujące krzepnięcie krwi) może oferować bezpieczny sposób zapobiegania zatykaniu tętnic. Można ją też uznać za środek leczniczy w celu zapobiegania udaru i regenerację tych urazów.

układ krwionośny - krwiobieg
Naukowcy doszli również do wniosku, że w leczeniu pacjentów, którzy cierpieli na zawał
serca, kurkumina ma ogromny potencjał jako środek leczniczy. Regeneruje tkanki serca i obniża poziom markerów zapalnych, dzięki czemu zapobiega śmierci komórek z powodu ataku serca czy innych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Kurkumina może być również doskonałą ochroną po wykonaniu obwodnicy do tętnicy wieńcowej.  Po takim zabiegu u wielu osób zwiększa się ryzyko ataku serca.  W badaniu klinicznym, badacze przetestowali wpływ kurkuminy na białka C-reaktywnego i innych markerów zapalnych. Substancja kurkumy spowodowała redukcję ataków serca czy zapalenia tętnic wieńcowych po operacjach.

Ponadto, kurkumina odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu insulino oporności, główną cechę cukrzycy, która często uważana jest za związaną z problemami układu krążenia.

Kolejne badania naukowe wykazały, że ta kurkumina pobudza naturalne ochraniacze na układ sercowo-naczyniowy, które aktywują białko i po pewnym czasie zatrzymuje uszkodzenia oksydacyjne oraz chroni serce.


Niektóre przykłady badań klinicznych i ich wyników:

  •          Srivastava i wsp., 1985. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637808/#R173) Jest to chyba jedne z pierwszych raportów na temat wpływu kurkuminy z chorobą sercowo-naczyniową, która zbadała jej wpływ na niedokrwienie mięśnia sercowego wywołanego przez podwiązanie tetnicy wieńcowej zstępującej po lewej stronie. Kurkumina zabezpiecza przed spadkiem częstości akcji serca i ciśnienia krwi po niedokrwieniu.
  •          Manikandan et al., 2004. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637808/#R104) Badano tutaj działanie ochronne kurkuminy przeciw niedokrwieniu mięśnia sercowego wywołanego przez izoprenalinę. Podanie pojedynczej dawki doustnej kurkumy, 30 minut przed i/lub po rozpoczęciu niedokrwienia oraz zmniejszenia stężenia oksydazy ksantyny anionu ponadtlenkowego nadtlenków lipidów (PR). Po leczeniu dawkami kurkuminy poziom mieloperoksydazy SOD, CAT, GSH peroksydazy i aktywność GSH-S-transferazy zwiększył się znacząco. To wykazało, że potencjalnie kurkumina może ochraniać mięsień sercowy przed niedotlenieniem.
  •          Nirmala i Puvanakrishnan 1996. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637808/#R117) Badania histopatologiczne zawału serca wykazało również spadek martwicy po leczeniu kurkuminą.
  •          Venkatesan 1998 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637808/#R189) , krwiotoksyczność wywołana chemioterapią u chorych na raka jest powszechnym problemem. Badania wykazały, że toksyczność indukowana (ADR) spadła przy stosowaniu kurkuminy. Leczenia przez 7 dni przed i 2 dni po podaniu ADR, dzięki administracji kurkuminy poprawiła się krwiotoksyczność, uniemożliwiony został wzrost w surowicy i LDH oraz powodowała znaczące zahamowanie peroksydacji lipidów i powiększania endogennych przeciwutleniaczy.
  •          Quiles et al., 1998 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637808/#R136) kurkumina wykazała działanie ochronne poprzez hamowanie nadtleniania lipidów błon wewnątrzkomórkowych.