kurkumina przeciwko grypieWłaściwości przeciwwirusowe kurkuminy

Czym są wirusy?

Wirusy są czynnikami zakaźnymi, niewidocznymi dla mikroskopu optycznego (ich rozmiar waha się od 12 do 300 nanometrów). Nie posiada własnego metabolizmu, dzięki czemu może produkować energię na syntezę makrocząsteczek. Wirusy zarażają zdrowe komórki, a wynikiem tego zjawiska jest choroba.

Wirusy odpowiedzialne są za rozprzestrzenienie się ospy, malarii, dżumy, cholery, gruźlicy, grypy, AIDS czy polio itp.

Jak wirusy się do nas dostają?

Mogą dostać się do naszych organizmów przez drogi oddechowe lub po przez przewód pokarmowy (grypa), przez ukąszenie lub użądlenie (wścieklizna), przez krew/ seksualnie (wirusowe zapalenie wątroby typu B, C; AIDS).  Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele metod leczenia, które zapobiegają zakażeniom wirusami, a oprócz podawania leków i szczepionek bardzo pomocna może okazać się fitoterapia.

Kurkumina - zabójca wirusów

Kurkumina, główny związek zawarty w korzeniu kurkumy, obdarzona została hojnie przez matkę naturę. Posiada zdolność do niszczenia wirusów i odgrywa dużą rolę dla zdrowia.

W ostatnich latach, kurkumina została uznana przez naukowców jako najważniejsza substancja naturalna przeciwwirusowa, która może pomóc pacjentom nie tylko w walce z wirusami, ale też pozwala ochronić zdrowe komórki.

Do tej pory przeprowadzono kilka badań, w których oceniano zastosowanie kurkuminy w leczeniu HIV. Naukowcy z „The International Journal of Antimicrobial”  badali działanie maści sporządzonej z kilku roślin względem zapobiegania wirusowi HIV. Najważniejszym składnikiem tego smarowidła była kurkumina. Według GP Talwar (autor badania), maść ta posiada właściwości przeciwwirusowe i hamuje rozwój wirusa HIV.kurkumina w proszku

Zaatakował Cię wirus grypy?

Jeśli twoja odpowiedź jest twierdząca, to znaczy, że siedzisz teraz z bolącą głową i z drżącym ciałem ze względu na gorączkę. Osoby pracujące w szkołach, żłobkach czy szpitalach czy też korzystające z transportu publicznego, są również narażone na kontakt z wirusem grypy. Zarażonym można zostać po przez kichnięcie, kaszlnięcie lub przez kontakt z obiektem, który wcześniej dotykał ktoś już chory, np. telefon komórkowy, drążek w autobusie lub  tramwaju. Nieleczona grypa powoduje wiele powikłań jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok, zapalenie ucha. Osobom chore powinny dużo odpoczywać, prawidłowo się nawadniać oraz zażywać leki przeciwwirusowe.

Substancją o najpotężniejszych naturalnych właściwościach przeciwwirusowych jest kurkumina. Posiada również właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające oraz antynowotworowe. To silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki, które niszczą układ odpornościowy. Trzeba pamiętać o tym, że gdy chorujemy na grypę, nasz system immunologiczny jest osłabiony, dlatego tez bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. W następstwie tego kurkumina może okazać się dobrym rozwiązaniem by ochronić lub wspierać organizm w chorobie.

Warto pić również ciepłe, rozgrzewające napoje z kurkumą. Istnieje kilka receptur. Doskonałe jest sporządzenie sobie kubka ciepłego mleka z dodatkiem czosnku i imbiru (również dobre w walce z grypą), kilkoma kroplami miodu (jeśli boli nas gardło lub mamy kaszel) oraz z łyżeczką kurkumy/kurkuminy.

Ponieważ zawartość kurkuminy w przyprawie kurkumy jest bardzo niska, okazać się może pomocna do wykorzystania kurkumina sprzedawana w kapsułkach lub w proszku.