kurkumina a zdrowie mezczyznyDlaczego mężczyźni powinni stosować kurkuminę?

Kurkumina to substancja zawarta w kurkumie (kurkuma zawiera jej około 1-4%), której stosowanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i urody. Jakie jej cechy warto wykorzystać, będąc mężczyzną?

Sposób na zapalenie prostaty

Zapalenie stercza to choroba, z którą zmaga się od 9 do 16% mężczyzn w każdym wieku. Objawami są m.in.:

- bóle krocza (szczególnie po długim przebywaniu w pozycji siedzącej)

- promieniujące wzdłuż pachwin lub do uda bóle jąder

- bolesna ejakulacja

- obecność krwi w ejakulacie

- częstomocz

U chorych występują też: depresja, zaburzenia snu, spadek sprawności seksualnej oraz dolegliwości ze strony innych narządów. Częstą przyczyną zakażenia prostaty są bakterie. W badaniach naukowych wykazano, że bakteryjne zapalenie tego gruczołu jest skuteczniej leczone, gdy równolegle z antybiotykiem przyjmowana jest kurkumina. Połączenie antybiotykoterapii z przyjmowaniem kurkuminy przyczynia się do szybszego ustania objawów, a także zapobiega nawrotom choroby. Jest to związane z przeciwzapalnymi właściwościami kurkuminy, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w profilaktyce zapalenia prostaty.

Rak prostaty

Rak prostaty dotyka głównie mężczyzn między 65. a 74. rokiem życia i jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Ryzyko jego wystąpienia związane jest z dziedzicznością i zwiększa się wraz z wiekiem. Naukowcy udowodnili, że kurkumina blokuje mechanizmy przeżycia komórek raka prostaty.

kurkuminaNa wrzody żołądka

Wrzody żołądka to ubytki błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Wbrew powszechnej opinii mogą wystąpić zarówno u osób żyjących w stresie, jak i u takich, które prowadzą spokojny tryb życia. Choroba ta trzy razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Objawia się ona bólem nasilającym się po posiłku, czasem pieczeniem. Wrzodom żołądka towarzyszą: mdłości, odbijanie, zgaga oraz silne wymioty. Osoby borykające się z tą przypadłością powinny wiedzieć, że kurkumina hamuje rozwój wrzodów żołądka przez zmniejszanie ilości wydzielanego soku żołądkowego.

Cholesterol pod kontrolą

Wysoki poziom cholesterolu LDL prowadzi do jego osadzania się na ścianach tętnic. Nadmiar osadu tworzy złogi, następuje zwężenie tętnic wieńcowych – skutkiem jest niedostarczanie odpowiedniej ilości krwi i tlenu do serca. Większość osób borykających się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu to mężczyźni po 45. roku życia. Stosowanie kurkuminy może pomóc w obniżeniu zawartości cholesterolu i prowadzących do otyłości trójglicerydów.

Bibliografia:
Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, „Właściwości lecznicze roślin przyprawowych na przykładzie ostryżu długiego”, [w:] „Postępy Fitoterapii” nr 16(2)/2015, s. 102–106.
Elżbieta Senkus-Konefka, Artur Antoniewicz, Andrzej Borkowski, Andrzej Borówka, Tomasz Demkow, Jakub Dobruch, Jacek Fijuth, Jacek Jassem, Maciej Krzakowski, Marcin Ligaj, Bogusław Maciejewski, Włodzimierz T. Olszewski,  Piotr Siedlecki, Romuald Zdrojowy, „Zalecenia dotyczące powstępowania w raku gruczołu krokowego – konferencja okrągłego stołu”, [w:] „Onkologia w praktyce klinicznej’’, nr 3/2007, tom 3, s. 103–119.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19181486
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23143785
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1313
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Mukhopadhyay%2C+2001+cancer+curcumin


Jak skutecznie stosować kurkuminę?

Kurkumina w kurkumie występuje w ilościach śladowych (1-2,5%), dlatego aby realnie cieszyć się benefitami z jej stosowania, należy wybrać produkty zawierające ekstrakt z kurkumy, standaryzowany na znaczącą obecność kurkuminy. Należy pamiętać o obecności piperyny (ekstrakt czarnego pieprzu, zwiększa przyswajalność kurkuminy 20-krotnie) oraz tłuszczy, w których kurkumina się rozpuszcza (jest liposomalna).

Aby suplementacja była skuteczna, należy poważnie potraktować kwestię odpowiedniego przyjmowania ekstraktu z kurkumy, zgodnie z podanymi wskazówkami.

Kurkumina 95™ ekstrakt kurkumy z piperyną - kapsułkiKurkumina 95™ a korzeń kurkumy


promo-button.png