Kurkuma - stosowanie leczniczełyżka kurkumy

Kłącze kurkumy zawiera liczne witaminy i minerały, lecz zawiera także substancje aktywne o udowodnionej skuteczności przy wspieraniu zdrowia człowieka. Badania nad kurkuminoidami, a w szczególności kurkuminą, wykazały wielokrotnie swój potencjał terapeutyczny. Dzięki tej wiedzy, warto jest zażywać kurkumę w celu wsparcia swojego zdrowia.

Bardzo znacząca jest funkcja spowalniania wolnych rodników przez ekstrakt kurkumy - jej działanie antyoksydacyjne bije na głowę większość innych naturalnych substancji. Dodatkowo możemy zyskać na zdrowiu dzięki jej działaniu przeciwzapalnemu - pozwoli nam to złagodzić przebieg wielu schorzeń, a często możemy się nawet uchronić od niebezpiecznych dla zdrowia zagrożeń. Warto zwrócić również uwagę na potencjał kurkuminy do zwalczania bakterii helicobacter pylori, co pozwoli nam uwolnić się od niejednego schorzenia żołądka lub jelit.

Kurkuma w kapsułkach, w proszku, w tabletkach, czy w formie korzenia - co wybrać?

Jeśli zależy nam na widocznym efekcie terapeutycznym, najważniejszym czynnikiem którym powinniśmy sugerować się przy wyborze formy kurkumy, jest stężenie substancji aktywnych. W kłączu kurkumy (korzeniu) znajdziemy niewielkie stężenie kurkuminoidów. Kurkuma w formie proszku, tabletek lub kapsułek może być standaryzowana - dzięki temu możemy zapewnić sobie pozytywny wpływ na nasz organizm. W przypadku tabletek należy jednak uważać - przy ich produkcji często wykorzystuje się wiele substancji "trzymających tabletkę", dlatego też należy zachować wyjątkową ostrożność, aby nie okazało się, że standaryzowana kurkuma stanowi zaledwie ułamek masy tabletki. 

Jakie dawki kurkumy należy jeść dziennie
PostaćCodzienne wsparcie zdrowiaSilny efekt terapeutyczny
Kurkumina 95™2 kapsułki3-5 kapsułek
Inny suplement, bez standaryzacji
Sproszkowany korzeń kurkumy10 g50 g

 

Zależy to od formy w której ją przyjmujemy, oraz od standaryzacji (lub jej braku). W przypadku ekstraktu z kurkumy w kapsułkach wystarczy spożycie 2-3 kapsułek dziennie, aby zapewnić minimalną dawkę terapeutyczną. W przypadku kurkumy w proszku standaryzowanej na 95% kurkuminoidów będzie to około 1 g na dobę. Kłącze kurkumy nie jest standaryzowane i zazwyczaj zawiera zaledwie kilka procent substancji aktywnych - w takim przypadku należałoby stosować aż 50g dziennie. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka dobowa dawka kurkumy będzie dla nas najlepsza, rozsądnie będzie zasięgnąć opinii lekarskiej.

Jak spożywać kurkumę?

W warunkach domowych najłatwiej jest spożywać kurkumę doustnie. Najlepiej jest przyjmować ekstrakt z kurkumy w trakcie posiłku, lub tuż po nim. Nasz organizm ma ograniczone możliwości wchłaniania substancji, dlatego też aby nie obciążać organizmu, najlepiej jest stosować kurkumę kilka razy na dobę, zamiast jednorazowej olbrzymiej dawki. Dodatkowo, ze względu na słabą przyswajalność kurkuminy, należy wspierać ją substancjami pomocniczymi - bardzo skuteczna jest piperyna (ekstrakt z czarnego pieprzu) która wspomaga przyswajanie kurkuminy nawet 20-krotnie. Pomocna może również okazać się obecność tłuszczy - jeśli nalejemy na łyżeczkę do herbaty trochę oleju lnianego lub oliwy, położymy w niej kapsułki z kurkumą z dodatkiem piperyny, to w ten sposób nasz organizm zyska maksymalną możliwą przyswajalność.

Do czego warto dodawać kurkumę

Generalnie rzecz ujmując - do wszystkiego, gdzie tylko możemy. Oczywiście kurkuma ma specyficzny smak, zapach i kolor - jest naturalnym, że nie każdemu muszą one odpowiadać. Jednakże im częściej będziemy zwracać uwagę na to, do jakich potraw jesteśmy w stanie dodać choć odrobinę kurkumy, tym lepsze będzie to dla naszego zdrowia. Skupiając się na jej obecności w potrawach, możemy również pokusić się o przygotowanie pokarmów na bazie przepisów leczniczych z kurkumy.